Sanicula Aqua

Już od wielu lat lek ten irytuje mnie. Owszem, albowiem z faktu dość ograniczonego obrazu nie łatwo jest go przepisać a łatwo pomylić z innymi, bardziej od niego znanymi. W efekcie, w miarę upływu czasu gromadzimy sporą ilość przypadków, w których Tuberculinum lub Lycopodium żałośnie zawiodły, a Sanicula działa bardzo skutecznie. Pragnąłbym więc pozwolić wam skorzystać z moich porażek, aby zaznajomić was z tym wielkim lekiem. Z drugiej jednak strony, jako że wiele jej objawów uważnych jest za przynależne i ważne innym polikrestom, sprawimy sobie przyjemność przytaczając analizę różnicową. Podobnie do Carcinosinum posiada Sanicula wiele zmieniających się symptomów. Podobnie do Calcarea carbonica poci się głowa w podczas snu. Tak jak Sulfur ma potrzebę wystawania stóp spod kołdry. Tak jak Silicea, Lycopodium lub Tuberculinum ma „charakterek”‘. Tak jak Calcarea, Carcinosinum lub Sulphur lubi dosalać swe dania. Więcej nawet, podobnie do Natrum muriaticum, dosala i może mieć sny o złodziejach oraz lękać się ich. Zanim zaczniemy, musimy wiedzieć, że istnieje pewna nieścisłość odnośnie pochodzenia leku: Sanicula o której będziemy mówić to Sanicula aqua a nie Sanicula europea. Pierwsza jest wodą mineralną, której źródło znajduje się w Ottawie w stanie Illinois. Druga jest rośliną należącą do rodziny baldaszkowatych. Mamy tu do czynienia z pewną ironią losu: otóż Sanicula aqua nie znajduje się we Francji mimo iż posiada obraz patogenetyczny, podczas gdy Sanicula Europea jest dostępna w aptekach ale nie posiada swej próby lekowej. Sytuacja jest tym bardziej nieprzyjemna, iż źródło nie istnieje już, gdyż przebiega nad nim autostrada…

O AUTORZE
Doktor Edouard Broussalian urodził się 20. 01. 1962. Homeopatią klasyczną zajmuje się od szesnastego(!!) roku życia jako syn znanego we Francji George’a Broussaliana, ucznia Pierre’a Shmidta którego wykładów miał również okazję słuchać osobiście. Kontynuował pracę swego ojca tłumacząc Repertorium J.T.Kenta na język francuski, do którego wprowadził ok. 40 000(!!!) addycji, głownie z Herringa w efekcie czego pod względem zawartosci leków w rubrykach repertorium Kent-Broussalian bardziej przypomina rep. Synthesis lub Murphy’ego niż pierwotnego Kenta. Wydał kilka książek, jest również autorem programu komputerowego PC Kent, jest jednym z założycieli i przewodniczącym L’Ecole Nationale de l’Homeopathie (ENH)-szkoły mającej na celu rozwijanie homeopatii klasycznej oraz kształcenie w jej zakresie w oparciu o szóste wydanie Organonu S.Hahnemanna. Doktor Broussalian prowadzi ożywioną praktykę lekarską a sposób jego pracy cechuje wielka otwartość i serdeczność, doskonała znajomość materia medica i repertorium, oraz przypomina to, co można było zaobserwować w czasie seminariów dr Jusa terapeuta rozpoznaje najczęściej lek w momencie, kiedy pacjent wchodzi do gabinetu a cały wywiad jest niejako potwierdzeniem jego wyboru.

W praktyce lek znajduje się w ofercie większości firm farmaceutycznych wytwarzających leki homeopatyczne.

INFORMACJE OGÓLNE
Clarke słusznie opisuje Saniculę jako polikrest i lek antypsoryczny o szerokim polu działania. Woda Sanicula zawiera wiele substancji mineralnych, które dadzą wam wyobrażenie złożoności jej oddziaływań: chlorek wapnia, chlorek magnezu, dwuwęglan wapnia, siarczan wapnia, siarczan potasu, dwuwęglan sodu, bromek sodu, dwuwęglan żelaza, jodek sodu, krzem, aluminium, dwuwęglan litu, fosforan sodu.

Roztwory wodne oraz rozcierki substancji suchej pozostałej po odparowaniu wody były badane przez Gundlacha (który wraz ze swą rodziną pił ją przez ponad rok) oraz Sherbino który wykonał prawdziwą próbę lekową.

Dla Clarke’a punktem wyjściowym patologii Saniculi jest układ pokarmowy, w którym wywołuje ona zaburzenia wchłaniania mogące prowadzić do niedożywienia. Duprat podaje, iż Sanicula oddziałuje głęboko na metabolizm wywołując wychudzenie i demineralizację.

Powiedziawszy to, wolałbym przedstawić wam codzienne sytuacje, w których ryzykujecie konfrontację z lekiem, niż wykład teorii, którą możecie znaleźć w większości podręczników.

OBRAZ  PSYCHICZNY
Zaczynam od tych objawów umysłowych, które jeden raz poznane, bardzo naprowadzają nas na lek. Z ok. dwudziestu przypadków które widziałem wszystkie były dziećmi. Praktycznie wszystkie mają jako cechę wspólną:

Niestałość  w  działaniu
Jest prawdą, iż dzieci, szczególnie małe, rzadko są w stanie skupić uwagę na jednej rzeczy przez dłuższy czas, ale u Saniculi to prawdziwa niestałość: przez chwilę robią to, za chwilę tamto, itd. Zresztą rodzice nie mogą już tego wytrzymać i jest to często zgłaszane jako jedna z przyczyn wizyty. Całe zachowanie może stać się chaotyczne, troszkę tak, jak statek bez steru. Tłumaczy to wam nieco sens rubryki „Włóczyć się, poszukiwać przygody, spacerować bez celu” (wander, desire to) którą trzeba rozumieć w szerszym sensie. Trzy wielkie leki charakteryzujące się zachowaniem tego typu to Calc-p., Sanic., i Tub.

Mój przyjaciel Vermeulen dodaje, pięknie to komentując, iż ta niesamowita zdolność do zmian (patrz rubryki „ciągle zmieniające się symptomy” – constantly changing symptoms; oraz „stany przeciwstawne i naprzemienne” – contradictory and alternating states; w rozdz. Generals) musi mieć jakiś związek ze składem wody, która posiada przecież całą gamę minerałów. To trochę tak, jakby objawy skakały z jednego związku na drugi!

Wszystkie objawy często łączą się z drażliwością.
Sanicula znajduje się w rubryce „Drażliwość u dzieci” obok Cham., Lyc., Tub., Cina, Sil. i zajmiemy się tym teraz.

Podobieństwo do Chammilli
Jest uderzające, ponieważ te dwa „cwaniaki” pocą się na głowie w czasie snu i chcą być na ręku. W praktyce Cham. również jest uparta, kłótliwa, ale uspakaja się na ręku. Wszystkie dolegliwości Cham. pogarszają się na świeżym powietrzu, podczas gdy u Sanic. jest odwrotnie, co upodabnia ją w tym punkcie do Puls. i do Sulph. z < w zbyt gorącym pomieszczeniu. Na poziomie umysłowym dziecko Cham. może się uczepić jednej rzeczy (rubryka „natrętne, uporczywe myśli” (thoughts persistent) podczas gdy dziecko Sanic. będzie bez przerwy miało nowe pomysły.

Na poziomie upodobań pokarmowych: Cham. nie lubi mięsa, a Sanic. je pożera. Oba mogą mięć zatwardzenia, ale Cham oddaje stolec często i w małych ilościach a Sanicula robi wielkie kawały. Cham. często kaszle w nocy przez sen lub kaszel budzi ją, a odksztuszanie jest skąpe podczas gdy Sanic. kaszle najczęściej rano gdy się budzi i obficie odksztusza.

Podobieństwo do Silicei
Jest znaczące, szczególnie, jeśli dziecko późno zaczęło chodzić, dużo je bez większego wagowego skutku, ale mamy tu kilka ważnych punktów. Przede wszystkim Sil jest dzieckiem niesamowicie starannym, martwiącym się o to, aby wszystko było dobrze zrobione, itd. Stanowi to całkowite przeciwieństwo Saniculi. Następnie pocenie się głowy w czasie snu: Sil poci się często już w momencie zasypiania, lub w czasie snu, ale poci się cała głowa, a u Sanic. kark i potylica. Frans Vermeulen dobrze wyjaśnia ten dość istotny punkt: Sanic. poci się z powodu kontaktu (rubryka: Pocenie, lokalizacja, części ciała na których leży). Jeśli chory leży na boku to będzie się pocił na tej stronie głowy na której leży: aby uzyskać pocenie się karku musi położyć się na plecach. Calcium i Silicea pocą się na głowie niezależnie od kontaktu z podłożem lub ucisku.
Sanicula znajduje się w rubryce „Niechęć przed byciem dotykanym” (touched, aversion being to). To pogorszenie przez dotyk idzie więc bardzo daleko, gdyż są to ludzie, którzy nie znoszą dotyku jednej części ciała do drugiej lub nawet, aby ktoś spał obok nich (już widzę uśmiech). Vermeulen podaje przypadek masażysty bardzo przypominający Siliceę, któremu zaczynały się pocić powierzchnie dłoniowe rąk, gdy tylko wykonywał swoją pracę.
Aby zróżnicować Sanic i Sil, odnotujmy, iż pierwsza ma potrzebę podróżowania (jak Tub, Carc
i towarzystwo), podczas gdy właściwość ta nie jest udziałem Sil, która odczuwa nawet tęsknotę poza domem. Sanic lubi mięso i rzeczy słone, a Sil dokładnie na odwrót. Oba, to leki owrzodzeń, czyraków, itp. W takich przypadkach u Sil. często dolegliwości > się przez ciepło.
W bardzo charakterystyczny sposób Sanic może atakować brzegi powiek( owrzodzenia, ropienie, itp.), Sil natomiast atakuje powierzchnię spojówkową.

Ogólnie rzecz ujmując, Sil poprawia się przez ciepło i gorąco co jest odwrotną modalnością niż u Sanic, która > się na świeżym powietrzu i < w gorącym pomieszczeniu, itp.

Jeśli chodzi o inne reakcje w zakresie termoregulacji, to kończyny Sil są lodowate, podczas gdy Sanic odczuwa w nich gorąco i musi je odkrywać, tak jak Sulph . Na koniec, chciałbym poruszyć zabawną sprawę: oba leki mają sny o złodziejach, ale Sil o walce z nimi, a Sanic podobnie do Natr-m. musi, obudzona takim snem posprawdzać, czy nikt obcy nie znajduje się w domu.

Podobieństwo do Tuberculinum
Tuberculinum posiada w swym obrazie, przypominam, pocenie się głowy w czasie snu (podobnie zresztą do Carc). Są to dzieci podenerwowane, pobudzone, bardzo drażliwe po obudzeniu. Ich objawy są bardzo zmienne, przeciwstawne. Oba pożądają soli, kiełbasy, szynki, mięsa i mogą dużo zjadać bez większych konsekwencji przyrostu masy ciała. Jeśli dziecko śpi w pozycji kolankowo-łokciowej, to sprawa jest rozstrzygnięta; to może być tylko Tub. Dziecko Sanic późno uczy się chodzić i mówić (Calc, Sil, Sulph), w przypadku Tub natomiast obserwujemy opóźnione ząbkowanie.

Podobieństwo do Lycopodium
W porządku, powtarzam się, ale oba leki pocą się na głowie w czasie snu. Lyc jest sumienne, autorytarne, zrzędne po obudzeniu, śpi na brzuchu lub w pozycji kolankowo-łokciowej. Sanic ma problemy z nauką mówienia a Lyc w tym samym wieku jest lepiej rozwinięte pod tym względem.

Dziecko Sanic nie chce aby go dotykać, podczas gdy do Lyc lepiej się nie zbliżać, i ma ono jeszcze jedną ciekawą cechę: pragnie towarzystwa ale tak, żeby było ono gdzieś w pobliżu- musi czuć czyjąś obecność w pomieszczeniu obok lub w domu, trzeba dać mu natomiast spokojnie zająć się swoimi sprawami.

Oba leki mają duży apetyt, któremu nie towarzyszy tycie, ale o ile Sanic ma ochotę na mięso i potrawy słone, o tyle Lyc pragnie słodyczy i nienawidzi mięsa. Bóle kończyn u Lyc > się w cieple łóżka, a u Sanic odwrotnie.

Ludzie typu Sanic chudną w dolnej części ciała natomiast Lyc chudnie w górnej części (znamienne jest wychudzenie w okolicy obojczyków).

Lęk przed ciemnością, nocne lęki, lęk przed ruchem w dół
Rubryka „Lek przed ciemnością” zawiera wiele leków. Mając na względzie objawy związane z poceniem się myślę, iż można przeanalizować cztery środki podobne do Saniculi:

Podobieństwo do Calcium carbonicum
Czekałem do tego momentu z analizowaniem lęków, aby opisać podobieństwa między Calcium i Sanic. Trzeba pamiętać, że dziecko Calc które nie jest lękliwe nie jest prawdziwym Calc.
Istnieje duże podobieństwo między oboma lekami: potliwość, ochota na mięso, na sól, duży apetyt bez chudnięcia, opóźniona nauka chodzenia, nocne lęki, często oba mają zmiany skórne w rejonie małżowin usznych. Oczywiście, jeśli dziecko jest okrąglutkie i ma ciemiączka, które zarastają późno i na dodatek uwielbia jajka, nie będziemy kwestionować Calcium. Musimy jednak pamiętać, iż lek ten odpowiada również dzieciom szczupłym, które często mają one powiększone węzły chłonne (trzeba pamiętać, aby je poszukać, szczególnie na szyi).

Te dwa leki są tak sobie bliskie, iż niejednokrotnie jest rzeczą niemożliwą oddzielenie ich od siebie na podstawie obserwacji dziecka(to znaczy bardzo często nic wielkiego) oraz informacji udzielonych nam przez rodziców.
Mamy na szczęście koło ratunkowe: jeśli dziecko jest wystarczająco duże, można będzie określić jego reakcję na wysoką temperaturę: Calc > się w gorącym pomieszczeniu i nie lubi świeżego powietrza, a Sanic odwrotnie. Lek ten będzie czynił cuda w przypadkach gdzie po podaniu Calc wydawałoby się typowemu, ale nieco szczuplejszemu niż zazwyczaj nie uzyskujemy spodziewanej pozytywnej reakcji. Na poziomie upodobań pokarmowych oba leki cechuje ochota na mleko, ale Sanic preferuje mleko chłodne a Calc gorące.

Podobieństwo do Calcium phosphoricum
Tematyka różnicowania Calc i Calc-p jest tak rozległa, że poruszę ją dokładnie innym razem, aby nie wydłużać wystąpienia. Zapamiętajmy tylko, iż Calc-p jest mniej uparte niż Calc-c i ma mniej wydatny brzuch. Często jest też opóźnione na poziomie umysłowym, późno ząbkuje i ma tendencje do chudnięcia. Jest prawie niezawodne we wzrostowych bólach kostnych. Drażliwe, niezadowolone, i ciągle ma ochotę, aby „coś się zmieniło”‘. W obrazie tego leku odnajdziemy też pragnienie podróżowania, co bardzo zbliża je do Tub.

Dziecko Calc-p ma często bóle brzucha gdy tylko nieco zje, podczas gdy Sanic ma potrzebę defekacji gdy zaczyna jeść.

Inny typowy objaw: dziecko Calc-p podrywa się i rozkłada ramiona w momencie, gdy podnosi się go z łóżeczka. To pogorszenie przez ruch ku górze odnajdziemy również u Calc c. U Sanic – przeciwnie: pogarsza się ona przez ruch ku dołowi (jak Borax)
Calc-p odwrotnie do Sanic < się na świeżym powietrzu.

Upodobania  pokarmowe
Cecha typowa: dziecko ma doskonały apetyt i nie tyje.
Pożądanie: soli, mięsa.
Rzadziej: pożądanie mleka(zimnego), szynki i potraw wędzonych oraz rzeczy tłustych. Zobaczycie, iż ochota na „tłuste” z szynki jest wskazaniem do podania leku.
Jest to wielki lek, obok Sil, dla dzieci wymiotujących mlekiem. Są to wymioty strzelające bardzo przypominające Aeth.
Poza tym w obrazie Sanic odnajdziemy chorobę morską.

Zapachy, pot i wydzieliny
Nie wrócę do pocenia się głowy w czasie snu i pocenia się części ciała, na których leży.
Wydzieliny są nadżerające i mają wyraźny zapach solanki lub starego sera.
Stopy cuchną jak u Sil, cuchnie też stolec.

Być homeopatą pociąga za sobą konieczność rozwijania wszystkich naszych zmysłów. Zapachy szczególne często pozwalają nam określić lek w czasie kilku sekund.
Na przykład zobaczycie nieraz w zimie dość szczególne zapalenia uszu z samoistnym wodnistym wyciekiem. Niejednokrotnie nie ma widocznego wycieku, ale na skórze szyi, poczynając od ucha ku dołowi daje się zauważyć małe, zapalne pęcherzyki, jakby coś wcześniej wypłynęło z ucha i podrażniło skórę na swym przebiegu. W takiej sytuacji można założyć się, że z ucha wydostaje się zapach starych ryb i w tej sytuacji pozostaje tylko przepisać Telurium. Zapach ten jest tak charakterystyczny, iż na jego podstawie udało mi się wyleczyć psa, którego problemem była olbrzymia brodawka w przewodzie słuchowym i ktorej towarzyszył powyższy symptom.

Z tej półki – zapach stolca Sanic: jest często niemożliwy do usunięcia, normalnie „przykleja się do chorego” doprowadzając otoczenie do rozpaczy.  A co się tyczy jeszcze stolca, literatura podaje zaparcia. Z moich obserwacji jednakowoż wynika, że dziecko może mieć normalne kupy, a nawet biegunkę. W przypadku zaparć stolec może być olbrzymi (Calc) lub w malutkich kawałkach (Nat-m.)
Wreszcie, mocno śmierdzą stopy, które jak już kilkakrotnie było powiedziane wystawia spod kołdry(Sulph)

Skóra
Często bywa podrażniona, szczególnie w sytuacjach, gdy ma do czynienia z wydzielinami.
Jest to lek zmian skórnych, może obecne być pęknięcie za uchem z nadżerającą wydzieliną o rybim zapachu (Telurium) i mimo iż objaw ten nie figuruje w repertorium, to jest on charakterystyczny dla Sanic i może nasuwać skojarzenia z Telurium

PRZYPADKI  KLINICZNE

Przypadek 1.
Florian, ur. 26.01.1991, wizyta w dniu 17.06.96.
Wiele problemów nasilających się nocą. Budzi się bardzo pobudzony:
– uderza o ściany
– nocne lęki
Dwukrotnie hospitalizowany z powodu chodzenia na palcach. Widoczny wyraźny przykurcz mięśni łydek i tylnej powierzchni ud. W badaniu fizykalnym poza tym bez odchyleń.
Zapach stóp ++ Potliwość karku w czasie snu
Pożądanie mięsa
Dużo lęków, ale jest zafascynowany strasznymi filmami. Matka przejmuje się jego zainteresowaniami zombi i robactwem.

Podano Sanic 1M

Wizyta kontrolna w październiku 1996 r.
Pełen wdzięku i nigdy nie był znany z tej strony. Jeśli chodzi o objawy, to zauważyłem pewien symptom, który jest mi trudno wyrazić słowami jednakowoż wyraźny- zmieniło się jego spojrzenie: jest spokojniejsze i bez tego wyrazu zaniepokojenia

Przypadek 2 Alexis urodzony 15. 04. 93. Wizyta w dniu 4.04.1996.

Dziecko to otrzymało Lyc M w czerwcu 94, podczas pierwszej wizyty swojej matki której wtedy towarzyszył na podstawie pewnych cech zachowania: był pobudzony, nerwowy wydawało się, jakby chciał wszystkimi rządzić, itp. Po podaniu leku wystąpiła tak gwałtowna reakcja nie poparta jakąkolwiek poprawą, iż jego matka nie chciała więcej go do mnie przyprowadzić. Po pewnym czasie jednak odważyła się to uczynić w obliczu ciągle nawracających zapaleń uszu, katarów i angin.

Bardzo uparty
Zawsze musi rządzić
Łakomczuch- pożądanie:
– słodyczy
– wędlin
– słonych potraw.
Pocenie wyłącznie głowy

Podano Sanic C200

Wizyta kontrolna w dniu 15.06. 96
Po leku przez tydzień trwające pogorszenie, potem szybka poprawa
Nie poci się wcale. Pozostają pewne problemy z zasypianiem zrozumiałe w kontekście zaburzonych relacji między ojcem a nim i matką.

Podano Sanic. 1M

Wizyta kontrolna 17.06.96
Po leku trwające 6 dni zapalenie żołądka i jelit z zaczerwienionym odbytem.
Natychmiastowa poprawa snu.

Widziany ponownie 26.10.96
Czuje się bardzo dobrze, nie choruje.

Zakończenie
Gdy już raz zaczniecie rozpoznawać ten lek, szybko przekonacie się, iż jest to wielki lek pediatryczny. I ostatnia rada: gdy myślicie o Calcium lub Silicei to rozważcie, czy nie jest to Sanicula.

Kategorie: Materia Medica

error: Content is protected !!