Blatta orientalis

po polsku karakon indyjski (Blatta americana – Karakon amerykański). Lek jest z królestwa zweirząt (grupa insektów) wiec obserwujemy w nim tematy „zweirzęce”, między innymi: konkurencja, kto przeżyje, kto jest silniejszy, lepszy, atakt i obrona, seksualność, ja i on, grupa i ja. W grupie insektów znajdziemy również tematy jak: strach przed śmiercią, zwłaszcza poprzez uduszenie się, strach bycia zaatakowanym, nagła agresja, złość, impuls aby zabić.

  Są to ludzie któży organizują, bardzo pilnie i dużo pracują. Są oni często niespokojni, bardzo aktywni, hyperaktywni, mają oni wielkie pragnienie do zmian. Szybkość, „trzeba dużo zrobić w krótkim czasie” jest ich często towarzyszącym uczuciem. Większość uwagi oddają potrzebie jak pożywienie, seksualność, reprodukcja. Są często bez wstydu mając dużo i wiele różnych i szybkich myśli. Lubią ostre farby. Częste odczucia: piekący ból, jak igły.

Karakony najczęściej nie mają kontaktu z ludzmi. Z 3500 gatunków większość żyje w tropikalnych miejscach świata. W piekarniach jest ich jednak wiele i mogą one osiągnąć długości do 24mm. Ten gatunek pochodzi z orientalnych krajów i dostał się do nas poprzez transport wodny. Asiatyczne karakony są przyciągane przez sztuczne światło

Lek ten jest często stosowany na astmę, szczególnie gdy jest połączona z zapaleniem płuc. Gdy Arsenicum album nie pomoże. Bardziej wskazany dla pacjentów „silnej” budowy ciała.

Pozytywne działanie jest między innymi uwolnienie płuc od flegmy, tak jak jest to znane od innych leków przy astmie (Ipecacuanha, Cuprum aceticum, Lobelia). Stan pogarsza się przy deszczowej pogodzie (klimat indyjski jest często mokry). Przy nagłych atakach astmy bardziej stosuje się małe potencje. Przy przewlekłych wyrzsze.

Tak jak inne insekty (Coccus cacti, Cantharis, Apis, Doryphora, Coccinella), tak i też Blatta orientalis jest stosowana na zapalenia pęcherza, lub przy opuchliznach wodnistych.

Bardzo wrażliwe płuca i częste choroby dróg oddechowych. Zaczyna się przeziębieniem które się rozwija do cięszkiego zapalenia płuc. Takie natomiast koniczy się przewlekłym problemem z oddychaniem (astma). Wzmocnione napady astmy nocą oraz fakt, że pacjentowi trudno jest wtedy leżeć, są częstym powodem do przepisywania tego leku w nagłych przypadkach. Chory aby mógł oddychać musi całą noc siedzieć. Jest spocony i nie może wypluć flegmy. Całą noc się męczy i jest cały spocony zimnym potem. Zmęczenie i wyczerpanie nie raz spowodowało, że się przepisało Carbo vegetabilis gdy Blatta była by skuteczniejszym wyborem. Ataki mogą przychodzić w stałych odstępach i są często masywne. W całych płucach słychać grzechotanie i pacjent nic nie może wypluć, ma suchy kaszel w dzień i w nocy który dusi.

Uczucie gorąca na całym ciele które promieniuje do oka, ucha, nosa, dłoni. Blatta może stworzyć krwawistą flegmę, co powoduje u pacjent lęki. Nie są to strachliwi ludzie, lecz gdy zauważą krew, są w strachu że np. zachorowali na gruźlicę i że zginą.

Gdy astma się rozwinie widzinmy takich pacjentów w pozycji siedzącej, z na przód przechylonym ciałem, z głową, która dotyka psześcieradła (to poleprza jego ataki). W stanach bardzo zaawansowanych widzimy człowieka któremu ciężko oddychać, z zamkniętymi ustami z których wypływa ślina, ciało jest zimne, pacjent ma klejący się pot na czole.

Pozatym: Alergie na pleśń, astma i duszności szczególnie u pacjentów z nadwagą, rak pęcherza, zapalenie płuc, skurcze uda. Porównaj: Calcium

Kategorie: Materia Medica

error: Content is protected !!