mają wiele cech wspólnych a czym zasadniczo różnią się od siebie? Moja homeopatka miała wątpliwości w ustaleniu konstytucji dla dziecka,tylko dwie cechy zaważyły na tym,że jego lekiem konstytucyjnym został fosfor.

Phosphor i Silicea są pod wieloma cechami inne.
Phosphor to fosfor, światło które bez przeszkód wejdzie w każdy zakamarek. Ludzie którym Phosphor pomoże mają właśnie taki charakter: ich uczucia, charakter i czyny mają podobne cechy do światła: są rozproszone. Bez głębi: są otwarci, wszystko chłoną w siebie, nie ma granic pomiędzy nimi a inymi ludźmi, zaraz są zaintegrowani, kontaktowi, wylewni itd. Jak zapałka palą się szybko i szybko się wypalają w tym co robią.
Silicea w przeciwieństwie do tego jest krzemionką: twardy kryształowy kamień nie ruszający się łatwo z miejsca: stały w poglądach i chorobie. Mają swoje poglądy których nie można tak łatwo zmienić. Z jednej stony wygląda na to że są zmienni i można ich zmieniać ale tak naprawdę mają swoje własne poglądy które w głębi duszy żadko się zmieniają. Reakcja organizmu na Silicea trwa dłużej, podobnie jak czas leczenia choroby u pacjentów potrzebujących Silicea trwa dłużej. Pacjenci mają często infekcje i przeziębienia z powodu słabego systemu odpornościowego. W przeciwieństwie do Phosphor raczej nie przebiegają takie chroby z głównym problemem w płucach (kaszel, zapalenia oskrzeli), bardziej są to ropne zapalenia migdałów albo ucha.
Typ Silicea jest wstydliwy, ma małą wiarę w siebie, strach przy nowych oczekiwaniach, jest bardzo pedantyczny i perfekcjonistyczny i uparty. Często marznie.
Chociaż też i Phosphor może mieć mało wiary w siebie jak i wstydliwości, nie jest to jednak na pierwszym planie i bardziej z powodu ogólnej wrażliwości niż poprzez psychiczny deficyt jak to jest u Sil. Przez to też nie potrzebuje być tak strasznie dokładny aby się czuć bezpieczny jak to potrzebuje Silicea. Też nie czuje się tak zmęczony jak Silicea poprzez wysiłek duchowy. On jest pełen (płytkich i szybkich) uczuć, jest otwarty, potrzebuje kontkatu, przytulenia, dotknięcia, pociechy. Phosphor ma więcej strachliwości w sobie przed ciemnością, śmiercią, że coś się stanie jak to spotyka się u Silicea. Zdenerwowanie jako sykotyczny agresywny mechanizm obrony, brakuje phosphorowi tak jak mechanizm alarmowy: zrywanie się przy hałasie, który do silicei należy w wysokim stopniu. Wrażliwość phosphoru przeciw hałasowi jest bardziej wynikiem jego ogólnej nadwrażliwości.
Nie jestem w stanie tutaj opisać czym się jeszcze różnią te dwa typy, do tego potrzebny jest całodniowy wykład i wiele lat praktyki. U niemowląt może to niekiedy być ciężkie do rozpoznania ale jak się dokładnie spojży widać różnicę.
Silicea pokazuje, co Phosphorowi brakuje: perfekcja (3), tępość przez duchowy wysiłek (2), pocieszenie pogarsza stan (3), złość u dzieci (2), zrywanie się przy hałasie (3)
Razem mają intensyewnie: wstydliwość (phos: 3 sil:4), problemy z oczekiwaniami (oboje 3), problemy z koncentracją (oboje 3), duchowe zmęczenie (oboje 3), chce być dotykany/masowany (oboje 3), dolegliwości z powodu strachu.

Kategorie: Zapytaj homeopatę

error: Content is protected !!