Co to jest choroba i co to jest zdrowie, z homeopatycznego punktu widzenia?

Z homeopatycznego punktu widzenia choroba jest rozstrojeniem sił życiowych, które trzymają w równowadze nasze ciało, naszą duszę i psychike. Choroba to zmiana samopoczucia w ciele, psychice i duchu.

Hahnemann o tym mówi tak (Organon Sztukiu uzdrawiania): stan Zdrowy, dusza (nasz wewnętrzny, rozumny duch), może się posługiwać żywym, zdrowym narzędziem (ciało, organizm)… “dynamis” (siła życia służy do wyższych celów, naszej egzystencji)

W stanie zdrowia człowieka w organizmie panuje w sposób nieograniczony ożywiająca w dynamiczny sposób materialne ciało (organizm) siła życiowa duchowego rodzaju (autokracja). Utrzymuje ona wszystkie części organizmu, jego działania i uczucia w godnym podziwu harmonijnym procesie życiowym. W ten sposób nasz wewnętrzny, rozumny duch może dowolnie posługiwać się tym żywym, zdrowym, cielesnym narzędziem do wyższych celów naszej egzystencji.

Ja osobiście chciałbym dodać (i tu jak najbardziej książki jak: Przez chorobę do samopoznania\" autorstwa, Dethlefsena i Rudiger Dahlke są bardzo ważne) choroba nie powinna być traktowana jako wróg, którego trzeba za każdą cennę zlikwidować. Choroba jest znakiem indywidualnym, nie ma nigdy dokładnie 100% identycznych objawów (cielesnych, duchowych, psychicznych) tej samej choroby, choć diagnoza jest identyczna. Każda choroba jest inna, ponieważ każdy kto na nią choruje jest inny. Każdy reaguje indywidualnie, ponieważ jest indywidualny. Nie ma ludzi którzy są identyczni. Każda choroba nie pojawia się przypadkowo i ma najczęściej wiele wspólnego z pacjentem i jego naturą.

Homeopaci, lekarze, terapeuci powinni uświadamiać swoim pacjentom ich odpowiedzialność za swoje dolegliwości, jak również wspomagać ich w myśleniu, iż to oni mają tą siłę aby wyzdrowieć. Nieświadomość tego faktu jak i brak wiary w swoje siły, powoduje u nich uczucie bezsilności jak i uzależnia od roznych terapii i terapeutów.

Dobry homeopata powinien uświadamiać swojego pacjenta (i w tym również wspomaga terapia homeopatyczna) w zrozumieniu swojej choroby Każda choroba ma coś z życiem jej nosiciela/nosicielki do czynienia. Nie ma przypadków. Przypadkowo nie spada z nieba: jednemu migrena a innemu ból stawów.

error: Content is protected !!